Vård och omsorgsprogrammet

Vård och omsorgsprogrammet

Efter examen från vård- och omsorgsprogrammet kommer du att ha grundläggande kunskaper som behövs för att arbeta som vård och omsorgspersonal inom hälso- och sjukvård, äldreomsorg, psykiatri och med funktionshindrade. Examensmålen för programmet lyfter fram att verksamheten ska utgå från det friska, från hälsan, med målet att bevara och återställa människans hälsa. En annan viktig del i programmet är betoningen på den tekniska utvecklingen. Programmet betonar etiska frågor, bemötande och elevernas förmåga att kommunicera med de människor de möter i sitt framtida yrkesliv. Vård- och omsorgsprogrammet är ett yrkesprogram som kan ge grundläggande högskolebehörighet inom ramen för programmet.

Körkortsteori +10 körlektioner!

Många jobb inom vården kräver idag att personalen har körkort. Därför vill Ekbackeskolan erbjuda dig som läser Vård- och omsorgsprogrammet körkortsteori plus 10 st körlektioner.

Skriv utE-post